Свиньи, кафель, «Ирокезы». Причем тут вертолеты и Укроборонпром? Эпичная история

Наприкінці лютого Укроборонпром оголосив про плани збирати в Одесі американські вертольоти Bell UH-1 Iroquois. І потрапив у скандал.

Домовленості з Укроборонпромом спростували в Bell  – ліцензії на збірку «Ірокезів» в Україні не видавали. В УОП тоді пояснили: договір з американцями є, але умови контракту – секретні.

Коли скандал набрав обертів, секрети довелось розкрити.

Тож хто, що і для кого збиратиме в Одесі вже до кінця літа? Спойлер – «Ірокезів» поки не буде, і це непогано.

«Г’юі» до Дня незалежності 

26 лютого очільник державного концерну Укроборонпром Юрій Гусєв повідомив приємну новину: на Одеському авіаційному збиратимуть легендарні «Ірокези» – американські воєнні ґвинтокрили Bell UH-1 Iroquois (прізвисько «Г’юі» – Huey), які були однією з ключових переваг США під час війни у В’єтнамі. 

Bell UH-1 Iroquois – американський багатоцільовий вертоліт компанії Bell Helicopter Textron. Одна з найбільш відомих та масових машин в історії вертолітобудування. Перший політ відбувся в 1956 році. Серійно виробляється з 1959 року. Загальний тираж – 16 000 машин.

До того ж перший вертоліт в Одесі пообіцяли зібрати менш ніж за пів року – влітку 2021 року – щоб встигнути до 30-ї річниці незалежності.

Раніше президент Зеленський доручив Мінстратегпрому спільно з Укроборонпромом реалізувати в Україні програму побудови вітчизняних вертольотів, повідомляв віцепрем’єр Олег Уруський наприкінці лютого. 

Однак, як виявилось, плани з виробництва в Україні легендарних американських ґвинтокрилів, для Мінстрегпрому теж стали несподіванкою, повідомили LIGA.net у пресслужбі відомства. 

Після заяви Гусєва плани Укроборонпрому щодо виробництва в Одесі «Ірокезів» поставили під сумнів кілька експертів. Наприклад, експроректор Національного авіаційного університету Володимир Шульга. 

«У мене виникає єдине питання: навіщо збирати в Україні ті ґвинтокрили, що зняті з виробництва на їхній «батьківщині» ще у минулому столітті?», – написав він у фейсбуці, додавши, що таке рішення ще й суперечить ідеї єдиної авіасистеми України (раніше Україна вже обрала модель Airbus Helicopters). 

Також одним з перших увагу на можливу помилку Укроборонпрому звернув засновник Defence blog Ділан Малясов, вказавши: модель, яку збираються виготовляти в Одесі – в США вже радше музейний експонат.

США не в курсі

3 березня профільне польське інтернет-видання ZBiAM отримало офіційну відповідь від виробника Bell: там повідомили, що компанія не видавала концерну або іншим субʼєктам України ліцензію на UH-1, і така співпраця регулюється через уряд США, включно з надсиланням офіційного запиту.

Крім цього, Bell зараз пропонує покупцям версію вертольоту UH-1Y Venom, а «Ірокези» навіть на сайті недоступні.

Відповідь Укроборонпрому не забарилася – щоправда, вустами директора Одеського авіаційного заводу Віталія Юхачова. За його словами, переговори з американською компанією тривають уже кілька років, а «в 2017 році був підписаний меморандум» про організацію виробництва – вже укладено відповідну «генеральну угоду з американськими партнерами».

Проєкт – інвестеційний, тож грошей з бюджету не потребує. Щоправда, Юхачов не уточнив ні назви американської компанії, ні про яких саме партнерів йдеться. Натомість вказав, що це буде «національний український продукт, транспортно-пасажирський вертоліт середнього класу, екіпаж якого складається з 2 осіб, а борт здатний вмістити до 13 пасажирів».

Дорожню карту проєкту очільник Одеського заводу пообіцяв представити в найближчі тижні.

«Угода про нерозголошення інформації не дозволяє жодній зі сторін повідомляти деталі домовленостей», – додали в Укроборонпромі.

«Одеський авіаційний завод сьогодні перепідтвердив, що збирає вертоліт до Дня незалежності», – уточнили тоді LIGA.net у пресслужбі концерну. 

6 березня очільник Укроборонпрому у своєму Facebook висловив здивування повідомленню в польському виданні та дошкульних коментарях у мережі: «За два дні до публікації заяви я особисто говорив телефоном з людиною, яка назвала себе уповноваженим представником компанії Bell в Україні», – пояснив він. 

Гусєв стверджує, що дізнався про угоду з Bell на початку січня з доповіді директора заводу в Одесі Віталія Юхачова. 

«Ще у 2017 році між концерном та американською стороною було підписано меморандум, предметом якого визначено співробітництво з метою організації виробництва вертольотів на території України – в кооперації з партнерськими підприємствами», – зазначив він.

Сам Юхачов у коментарі The Page 7 березня повідомив, що «з компанією Bell Укроборонпром не має жодних стосунків»: «Я не знаю, хто її прикладає до цієї інформації. Про неї не було сказано Гусєвим ні слова, ні півслова». 

Не зовсім «Ірокези» 

11 березня відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки – на ньому розглядали питання великовузлового збирання гелікоптерів на базі ДП «Одеський авіаційний завод».

На засіданні був представник компанії-інвестора в авіазавод – віцепрезидент Aviastar Invest Corp Григорій Шимшир’ян. Він підтвердив, що перемовини з заводом йдуть вже досить давно.

«Наша група зайшла в складі компаній Aviastar Invest Corp (США), DISTAR CZ a.s. (Чехія) та Southwest Florida Aviation International (США). Ми провели переговори й з Міністерством оборони, на рівні заступника міністра, і з РНБО. Зроблені протоколи, виведений інтерес до виробництва та обсяги виробництва», – повідомив Шимшир’ян.

Та як з’ясувалося, йдеться не зовсім про «Ірокези». За його словами, домовленість стосується збирання цивільних гелікоптерів американської компанії Southwest Florida Aviation International. Зокрема, моделей SW-205 (ліцензійна модифікація Bell 205 – цивільного варіанту військового гелікоптера Bell UH-1 Iroquois) та SW-205Т (двомоторна версія гелікоптера).

«Цей проєкт на 100% інвестиційний. Наша мета – перенести ексклюзивне виробництво в Україну, щоб підняти галузь літакобудування. Наша мета створення національного продукту», – додав Шимшир’ян. 

Також він, а пізніше заступник гендиректора Укроборонпрому Ігор Фоменко, підтвердили: у планах є створення на заводі в Одесі спільного конструкторського бюро, яке «буде спроможне доробити конструкцію».

«Якщо треба, забезпечити потрібне озброєння і доробити до військової версії цього гелікоптера», – додав Фоменко. 

Що це за компанії

Aviastar Invest Corp, яку на засіданні представляв Шимшир’ян, є власником української ТОВ «Аавіастар Інвест Україна», зареєстрованій у житловому будинку на столичній Шулявці. Статутний капітал компанії – 1000 грн. Її бенефіціар – Геннадій Креймерман, одеський підприємець, частина компаній якого зареєстрована в США. Сайту у Aviastar Invest Corp немає. У спеціалізації вказаний фінансовий консалтинг, експорт-імпорт легкої авіатехніки та продукції агросектора.

Сам Шимшир’ян є помічником народного депутата «Слуги народу» Федора Веніславського – той є членом комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. І теж був присутній на засіданні.

Згідно з реєстром Мін’юсту, Шимшир’ян наразі він є керівником двох компаній: ТОВ СІС (консультування з питань інформатизації) та фермерського господарства «Еко-рай» (розведення свиней).  

У 2018 році Aviastar Invest Corp спільно з чеською DISTAR CZ вже збирались налагоджувати на Одеському авіазаводі модернізацію та виробництво авіаційної техніки, йдеться в архіві на сайті Укроборонпрому. До цього Шимшир’ян також домовлявся про виробництво легкопілотованих та безпілотних літаків з тодішнім головою Львівської ОДА Олегом Синюткою. Однак інформації щодо успішних проєктів у ЗМІ немає. 

Чеська DISTAR CZ, згідно з інформацією на сайті, з 2010 року випускає надлегкі літаки Samba XXL та Lambada. А також виготовляє будівельні матеріали, малу будівельну техніку, завозить кахлі та надмогильники з України. 

Що ж до Southwest Florida Aviation – це компанія з Флориди, заснована в 1982 році як партнер Bell Helicopter. Вона має ліцензії та відновлює гелікоптери Bell вже під своїм найменуванням SW-205, SW-206, SW-212, що відповідно є модифікаціями Bell 205, Bell 206 та Bell 212.

«Капітальний ремонт, модифікація, технічне обслуговування та повторне виготовлення літаків» кількох моделей Bell – перелічує компанія у себе на сайті.

Виробництва «з нуля» в переліку немає. Це дає підстави припустити, що на Одеському авіазаводі також перезбиратимуть вживані Bell, а не запускатимуть обіцяний «національний український продукт».

Уляна Букатюк

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий